Sağlık-Der Konya

SAĞLIK ORDUSUNUN COVİD-19 İLE İMTİHANI

Derneğimizden Haberler

SAĞLIK ORDUSUNUN COVİD-19 İLE İMTİHANI

Sağlık-Der Radyoloji Komisyon Başkanı Öztürk;

 SAĞLIK ORDUSUNUN COVİD-19 İLE İMTİHANI

Sağlık-Der Konya şubesi Radyoloji Komisyon Başkanı Serkan Öztürk Covid-19 pandemi süreci ve sağlık çalışanlarına ek ödeme konusunu basın açıklaması yaptı.

Öztürk basın açıklamasında,

‘Tüm dünya ile ülkemizi de etkisi altına almış olan Covid-19 pandemisi  her gün bir yakınımızı, akrabamızı, arkadaşımızı sevdiklerimizi bizden alıyor. Koronaya yakalananların sayısı 355.000 kişiye yaklaşırken zatürre hasta oranları %5.6 seviyesinde seyrediyor.

 Sağlık Bakanımız Prof.  Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarından, ilk vakanın görülmeye başlandığı 11 Mart 2020 tarihinden bu yana, 40.000 civarında sağlık çalışanın koronavirüse yakalandığı ve bunların  içerisinde ülkemizin çok değerli bilim insanı doktorlarımızın, hemşirelerimizin, idari personellerimizin, destek personelimizin de olduğu 100 ün üzerinde sağlık personelin de hayatını kaybettiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Her gün açıklanan rakamları kanıksamış olup, artık ölümleri sayı gibi algılasak da Covid-19. hayatımızın acı gerçeği olmuş durumdadır. Tedbiri elden bırakmayalım ,Maske Mesafe ve Temizlik kurallarına riayet edelim.

Ülkemizin sağlık sistemi üzerinde hiçbir spekülasyona sebep olamayacak şekilde bir tespit varsa, o da sağlık sistemimizin, sağlık alt yapımızın ve sağlık insan gücümüzün diğer ülkelere kıyasla bu süreci başarıyla sürdürmekte olduğudur.’ dedi.

 

Başkan Öztürk ‘Sağlık-Der Konya Şubesi olarak bu süreçte sahadan elde ettiğimiz gözlemler ile daha iyi olmak adına birkaç tespitimiz olduğunu sizlerle paylaşmak isteriz.

 

      SAĞLIK PERSONELİ YORGUN

 • Sürecin uzaması, hastalığın son bulma tarihinin kestirilememesi, yoğun ve stresli çalışma, yakınlarımızda hastalananların ve kayıpların olması, hastalık kapma ve hastalığı aile bireylerine bulaştırma endişesi gibi nedenler sağlık çalışanlarını yer yer demoralize etmektedir. Çözüm noktasında esnek mesai doğru planlanmalı, karar süreçlerine personelin katılımı sağlanmalı,  çalışılan yerlerde maksimum güvenlik önlemleri alınmalı optimal personel planlaması yapılmalıdır.

VEFAT EDEN SAĞLIK PERSONELİ GÖREV ŞEHİDİ SAYILSIN

 • Sağlık çalışanı olup Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin de görev şehidi sayılması hususunda, yetkililerimizin bu yönde karar almasını beklemekteyiz.

DÖNER SERMAYE MEMNUN ETMİYOR

 • Cumurbaşkanlığı genelgesi ile Sağlık Bakanlığı hariç diğer kurum ve kuruluşlar esnek mesaiye geçirilmiştir. Pandemi sürecinde bazı kurumlar tam ek ödeme alırken sağlık tesislerinde çalışan arkadaşlarda Covid-19 bölümünde çalışan ve çalışmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Sağlık çalışanlarının sahadaki emeklerini hiçbir maddi destek karşılayamaz. Ancak onları onore etmek ve motivasyonlarını yükseltmek adına  kullanılan  ek ödemenin tavandan yapılması hemen hemen hiçbir sağlık çalışanını memnun etmemektedir. İlginç olan pandemi hastanelerinde hasta karşılama , hasta nakil, kan alma, EKG ,poliklinik röntgen gibi ortak hizmet veren birimlerde bile tavan ek ödemeden faydalanılmamış olup çalışanlar arası iş barışını bozup huzursuzluğa sebep vermiştir. Çözüm önerimiz, tüm sağlık çalışanları için ön kabul olması amacıyla uzman hekiminden hemşiresine, genel idari hizmetlerden yardımcı hizmetlere, veri hazırlamadan destek hizmetleri personeline kadar kadro ayrımı gözetilmeden herkesin maaşı esas alınarak sabit bir oran üzerinden tek ödeme yapılmasıdır.

 

 • Sağlık-Der Konya şubesi olarak dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren Covid-19 pandemisi nedeniyle fedakarca görevlerini ifa eden kahraman sağlık çalışanlarımızın her birini canı gönülden kutluyorum. Her zaman olduğu gibi bu zorlu dönemi de birlikte atlatacağımıza inanıyor, tüm sağlık ordumuzu saygıyla selamlıyoruz.

 İyi ki varsınız.’ şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

                                                     Serkan ÖZTÜRK

                                                  Sağlık-Der Konya Şubesi

                                                 Radyoloji Komisyon Başkanı

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

 • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
 • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
 • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
 • Eğitime Destek

Videolar

 • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
 • Bana Çanakkaleyi Anlat
 • Millet Bir Ve Beraber.
 • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet