Sağlık-Der Konya

Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Mustafa Şimşek

Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Dünyada birçok liderin ve ülkemizde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın en iddialı söylemlerinden biri Covid-19 sonrasında dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Covid-19 gerek sosyal hayatta gerekse toplumsal hayatta herkesin yaşam tarzında ve dünyaya bakışında ciddi değişikliklere sebep oldu.

Covid-19 dünyada güçlü gözüken birçok devletin aslında sanıldığı kadar güçlü olmadığını gösterdi. Korona Virüsü ABD, İngiltere, İtalya, Fransa gibi birçok ülkeyi aciz bıraktı. Ülkemiz ise virüse daha hazırlıklı yakalandı.

Covid-19 birçok yaşamsal etki yanında, var olan sağlık politikalarının da yeniden değerlendirilmesi gerekliliğini gün yüzüne çıkarttı.

Sosyal Güvenlik açısından Bismark Modeli, Kapitalist Model, Sosyalist Model devletlerin sağlık politikaları anlatılırken ülkemizin sosyal güvenlik politikası Karma Model olarak adlandırılırdı. Bilimsel yaklaşımlarda kişinin dünya görüşüne göre kimileri sosyal güvenlik politikalarının tamamen özelleşmesini savunurken,  kimileri de tamamen devletleşmesini savunurdu. Sağlıkla ilgili sosyal güvenlik politikalarının dünyada rol model olacak yeni bir adı var artık ‘Türkiye Modeli’.

Covid-19 sonrasında  öyle zannediyoruz ki birçok ülke lideri seçimlerinde Türkiye Modeli sağlık politikalarını toplumuna seçim vaadi olarak sunacak, değişim için gayret sarf edecektir.

Bizim de bilimsel çalışmalarımızın temeline kendi modelimizi oturtmamız gerekir. ABD, Rusya, Küba, AB hayranlığı ile konuya yaklaşmak geçtiğimiz üç yüz yılın bakışıyla konuyu değerlendirmek artık mümkün değildir.

Ülkemizde sağlık politikalarının tarihsel gelişimi içerisinde son yirmi yıl içerisinde yaşanan gelişmeler önemli bir yer tutacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumlarının birleştirilmesi, Sigorta Hastanelerinin dönüştürülmesi, ilaçların istenen eczaneden alınabilmesi, genel sağlık sigortası, özel ve üniversite hastanelerinin bina, donanım ve sayı itibari ile artması, insanımızın sağlık hizmetlerine ulaşımının kolaylaşması, aile hekimliğine geçiş gibi ana başlıklar ile ifade edebileceğimiz pek çok değişim olmuştur. Şehir hastaneleri konusu ise kendi başına bir nirengi noktasıdır. Finansmanı açısından yer yer eleştiriliyor olsa dahi pandemi sürecinde üslendikleri görev açısından şehir hastaneleri bir vizyon ürünü olduğunu ispatladı.

Ülkemiz de tıbbi cihaz, ilaç ve medikal sektör açısından pandemi süreci öncesinde ithal tedarik söz konusu iken pandemi döneminde yerli ve milli üretim de artış gözlemlenmektedir. Üretim artışı ve dünya piyasalarının ihtiyaçları ihracat yönünde gelişmeler yaşandığı gözlemlenmektedir.

Dünya sağlık sektöründe  pandemi süreci öncesine göre ülkemiz, pandemi sonrasında daha iyi bir yerde olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet