Sağlık-Der Konya

Neden Sağlık-Der?

Yusuf Alagöz

Neden Sağlık-Der?

NEDEN SAĞLIK-DER ?

Bir önceki yazımda Sağlık-Der kimdir ne yapar diye kısaca bahsetmiştim. Bugünde Neden Sağlık-Der diye yazma gereği duydum.

Sivil Toplum diye adlandırdığımız yapı içerisinde dernek, vakıf, sendika, cemiyet gibi vb. kuruluşlar yer almaktadır. Bu yapıları bir canlı organizmaya benzetecek olursak her canlı gibi doğar, büyür, gelişir ve ölürler. Bir kısmı on yıl yaşar, bir kısmı yüz yıl. Bizim konumuz ne kadar yaşadıkları değil, ne yaptıklarıdır.

İnsan Sosyal bir varlık olduğu için tek başına yaşaması insanın doğasına aykırıdır. Bu nedenle 3-5 insan bir araya gelerek sivil toplum denilen yapıları oluştururlar. Bu yapıyı kurarken hedefleri; üyelerinin hakkının korunması, çevrenin korunması, meslek mensuplarının dayanışması, belli bir misyonu temsil etmek adına iyi niyetlerle meydana gelirler. Kimi ağır, kimi orta kimide hızlıca gelişerek büyürler. Bazıları destekçi bulur büyür, bazıları da destekçi bulamayarak hayatlarına son verirler.

Özellikle destekçi bularak büyüyen STK’lar misyonları çerçevesinde kendilerini zirvede görmeye başlarlar. İşte asıl sorunda burada başlamaktadır. İyi niyetlerle çıkılan yolda makam-mevki, şan-şöhret ve nefisler devreye girince koca koca yapılar misyonun dışında hareket ederek adam kayırma, ayak oyunları, iftira gibi fitne yuvaları haline dönüşürler. Özellikle STK yöneticileri makamlarında kalma adına bütün çirkeflikleri yapacak duruma gelmektedirler. Ve bu koca koca STK lar içi boşaltılmış süslü bir kabak görüntüsüne bürünmüş hale gelir ve kış gelmeden ölürler.

Sağlık-Der de kökü mazide olan; ama yeni filizlenmeye başlayan bir STK dır. Geçmişten gelen tecrübe ve yeni birikimlerle sivil topluma yeni bir bakış açısı getirmek istemektedir. Kabak gibi büyüme yerine, Çınar ağacı gibi büyüme derdinde olan bir STK dır.

Bu nedenle misyonu doğrultusunda hareket ederek çalışmalarını sürdüreceği için Sağlık-Der diyoruz.

Üstad ne güzel söylemiş,

Sur’da bir gedik açtık

Mukaddes mi Mukaddes

Ey kahpe Rüzgar

Artık Ne yandan esersen es

            Adil olan Yüce Yaratıcaya emanet olun.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet