Sağlık-Der Konya

Sınanmadığın İmtihana Susarak Merhamet Et

Merve Çınar (Alıntı)

Sınanmadığın İmtihana Susarak Merhamet Et

Toprağın da, arzın da, merhametin de tek aidiyeti var. Onların imtihanı yaşamaksa, seninkisi de merhamet be insanoğlu…

“Onların yerinde biz olsak, savaşarak ölürdük.”

 

Hangi savaş? Hangi taraf? Hangi aidiyet? Kişiyi, anasını babasını, eşini dostunu ve en nihayetinde çoluğunu çocuğunu ölümle imtihan eden hangi savaş karşısında söyledin bu sözü? Kendi hayatından bahsetmiyorum. Herkesin sadece bir canı var; ne uğruna ölmek istersen verirsin canını… Peki ya ailen? Sen kalınca biter mi kavga? Savaşa doğmuş aç çocuğun karnı doyar mı?

Sana hangi dozda verdiler bunca bencilliği? Sahiden, dünyaya gelirken çoktan seçmeli bir sınavda tercih etmediğin seçenek, “doğduğun toprak” olarak yazılırken hanene, sen ne ara seçimlerin adamı oldun da, savaşarak ölmeyi göze aldın?

Evinin damına misket bombası atılırken hangi savaştan bahsediyorsun? Sevdiklerinin başlarından aşağı kimyasal silah boşaltılırken ne yapmayı planlardın? Bunun adı katliam değil mi? Hiç mi düşünmedi merhamet pınarları kurumuş çorak zihnin; kim çocuğunu mülteci kampında yoklukla büyütmek ister diye? Aylan bebek sahilde ajanslara fotoğraf olurken de mi yanmadın? Sığınılacak ya da uğruna ölünecek ülke bulunur elbet ama şu toz bulutuyla insaniyeti örtülmüş zihinler nasıl huzur bulur?

Unutmadan, bir “green card” kadar kıymeti yok mu senin için bu vatanın? Komşun, aynı gündüze uyanamadan ateşler içerisinde can verecekse, hangi cennet vatandan bahsedilir? “Vatan haini” demek kolay; çünkü sınanmadın. Ama kınadın. Hor gördün… “Allah bir” dedikten sonra, sana bu tevhidin aşılaması gereken insanlığı nerede bıraktın?

Söylenecek sözlerin bolluğu, acıklı bir haklılık sebebiyle yarıda kesilmeli. Şimdi susma zamanı olmalı. İnsanlık bazen sözü tüketmeli. Nefret ederek, hor görerek, yok sayarak ya da iteleyerek kendi vatanında kendine yer bulmaya çalışmak neden? Gelemeyen çocuklar ölüyor, farkında mısın?

Haydi şimdi köpürerek konuşmadan önce düşün bir kere… Hain kime denir, savaş nedir diye…

İstihdamı, yardımların dağıtılış şeklini, iskân politikasını; yani ülkene sığınmalarından sonra mevzu bahis olan her şeyi tartışabilmeliyiz. Ve fakat bir tek hayatlarını yanlarına alıp gelmiş insanlara hakaret ederek onları kovmaktan beter etmek de ne ola? “Bunun dinde yeri var mıdır?” diye sorgulamaktan hicab ederim… Zaten insanlığın da dinle alakası yok ki… Olsaydı bunca dindar geçinen adam, bunca zulme uğramış insana tiksinerek bakar mıydı?

O sebeple o güzel başını, şükür ki yıkıntılar arasında çocuğunu aramak zorunda kalmadığın için kirlenmemiş ellerinin arasına al...

Toprağın da, arzın da, merhametin de tek aidiyeti var. Onların imtihanı yaşamaksa, seninkisi de merhamet be insanoğlu…

İnsanlık namına merhamet!

Ve bence sınanmadığın imtihan hakkında susmak en güzel meziyet!

https://www.youtube.com/watch?v=JakQEATOdaA

Kaynak: LINK

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet