Sağlık-Der Konya

Sağlık Yönetimi Bölümü Öğrencilerinin Mücadelesi

Şeyma Parlak

Sağlık Yönetimi Bölümü Öğrencilerinin Mücadelesi

SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN MÜCADELESİ

Sağlık sektörü, tüm dünyada artan nüfus ve ihtiyaç farklılaşmasına bağlı olarak önemi artan alanların başında gelmektedir. Böyle bir yapının söz konusu olması maliyetlerin en uygun seviyeye getirilmesi, verimliliğin artırılması ve hizmet satın alanların memnuniyetlerinin artırılması gereksinimlerini doğurmaktadır. Sağlık hizmetlerinin kompleks yapısı beraberinde bazı zorluklar getirmekte ve bunların başında ise yönetim sorunu gelmektedir. Günümüzde sağlık kurumları sağlık çalışanları tarafından idare edilmekte ve bu durum hem sağlık personeline duyulan ihtiyacı artırmakta hem de işin gerçek sahiplerini işsiz konuma düşürmektedir. Aynı zamanda sağlık personelleri tarafından idare edilen sağlık kurumları mali problemlerle karşı karşıya kalmakta verimsiz ve etkin olmayan bir yönetim şeklini doğurmaktadır. Mezun olan binlerce kişinin işsizlik sorunu ülke ekonomisinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Sağlık kurumlarının dinamikleşmesi için bölüm mezunlarına iş fırsatı doğuracak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.

Ülkemizde son birkaç yıldır hızla açılan Sağlık Yönetimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümleri bu sorunun çözülmesinde önemli bir basamak olmasına rağmen henüz pratiğe geçirilememiştir. Lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra kendilerine uygun bir çalışma pozisyonu bulamayan öğrenciler büyük bir sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Kurumların bu alanda yetişmiş mezunlara ihtiyacı olmakla birlikte sayılan bölümlerden mezun öğrencilerin de aldıkları eğitimi çalışma hayatına katılarak pratiğe dökme ihtiyacı vardır. Kamu Personeli Seçme Sınavında da yüksek puanlar almalarına rağmen atanamayan öğrenciler seslerini duyurmaya çalışmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları ve yapmaya devam ettikleri Twitter etkinliği ile gündemde kalmayı başaran Sağlık Yönetimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümleri adı altında eğitim alan öğrenciler kendilerine uygun kadronun verilmesi için e-mail ve faks yoluyla da mücadeleye devam etmektedirler. Bölüm mezunlarının haklı mücadelesinde Sayın Bakanımız Recep Akdağ’ın bu konuya duyarsız kalmamasını umuyor ve desteklerinizi bekliyoruz.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet