Sağlık-Der Konya

KIZLAR NE ZAMAN KONUŞUR

Elif Aydin

KIZLAR NE ZAMAN KONUŞUR

    Çevremizdeki toplumsal, kültürel, ekolojik sorunların çözüm sürecinin her aşamasında gençlerin yer aldığını düşünüyorum. Size bunu ifade ederken daha da gerçekçi olması için bizzat kendi yaşamımla ifade etmek istiyorum.

     İlkokula hayatıma yatılı okullarda kız çocuklarının okumaması gerektiğine inanılan kültür şartlarında başladım. Farkında olmadan çözüm sürecine dahil olmuştum. Bingöl Yenibaşak yatılı ilköğretim okulunda 8 yılı tamamladıktan sonra derslerimdeki başarı ve akabinde aldığım eğitimle edindiğim ahlak yapısı köyde kız çocuklarının okuması gerektiği hakkındaki fikirlerini değiştirmeye başlamıştı. Başarım arttıkça azmim artmıştı. Daha iyi bir eğitim almaya son derece istekliydim. Bunun için de liseyi batıda okumaya karar verdim. Tercihlerime de Türkiye’nin batı şehirlerini doldurdum. Burdur Anadolu Lisesini kazandım.

   Lise hayatımın ilk aylarında gerek kültür farklılığı gerek yaşam tarzındaki farklılıklardan kaynaklı sorunlarla yüz yüze kaldım. Burdur ve Bingöl ikisini bir araya getirdiğimde adeta bir kültür savaşı oluşuyordu. Burdur’u eğitimli ve kimsenin kimseye karışmadığı özgür şehir Bingöl’ü ise vefa samimiyet duygularının rahat hissedilebileceği şehir gibi farkındalıklar edindim. Düşüncelerim hep bizim ''oralar'' ve ''' buralar ''diye ikiye ayırmış beğeni ve eleştirilerim ikisi arasında değişip duruyordu.

  Kimi zaman derinleşen aile özleminden kötü anları çok yaşasam da hiç pes etmeden ahlak yapımdan, sahip olduğum değerlerden ödün vermedim. Kendimi geliştirmem gerektiğini düşünerek lise yıllarımda bol bol kitap okumaya gayret ettim. Liseden mezun olduğumda ise liseyi bitirdiğim her köşesini güzel insanların süslediği anılarla bir küçük şehri de daha hüzünle geride bıraktım. Aynı yıl içinde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Yönetimini kazandım. Artık üniversite öğrencisi olmuştum. Bununla beraber sorumluluklarım da artmıştı Çevremdeki insanlar özellikle köyümdeki insanların bana eğitimli gözüyle bakmaları sorunların çözümüne yönelik fikir alımlarında bulunmaları beni mutlu ediyor ve daha çok okumam gerektiğine ilham oluyordu.

Eğitim ve öğretim parçaların bütünü oluşumunda kazandığı muazzam görüntü gibi insanı tamamlıyordu. Okudukça gelişen, geliştikçe konuşan ve konuşabildikçe özgürleşen bir kız çocuğu profilini oluşturmuştum.

Zorluklarla edindiğim bu profil köyümde ‘’okumuş adam! ‘’olmuştum. Artık ‘’kızlar çok konuşmaz’’ gibi konuşmaları azaltmıştım “okumuş adam!” olmakla. Ne yazık ki insan olmamızdan ötürü değil de okumuşlukla insan olduğumuzu ve her açıdan değer ve söz sahibi olunması gerektiğini ifade edebiliyoruz.

Sonuç olarak diyeceğim şu ki eğitimin hakkını veren okumuş üniversite gençlerin artmasıyla beraber ve tüm bu sorunların çözümünde birebir yer almaları daha gerçekçi çözümler üreteceğine inanıyorum.

 

                                                                                                   Elif AYDİN

                                                        Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

                                                                                

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet