Sağlık-Der Konya

Sevk zinciri hastanelerde ki yoğunluğu azaltacak

Dr Muhammet Sait Yalçın

Sevk zinciri hastanelerde ki yoğunluğu azaltacak

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki en büyük problemlerden biri olan aşırı hasta yoğunluğunu azaltmak için harekete geçti. Bakanlık, acil durumlar veya kronik hastalıklar hariç, aile hekimine başvurmadan hastaneye gidilmemesini özendirmek için çalışma başlattı. Bu kapsamda, bir şikayeti olan vatandaş önce aile hekimine görünerek, eğer doktor gerek görürse, hastasını hastaneye yönlendirirse hasta katılım payı ödemeyecek. Bu yöntem ile hem hastaneler daha verimli çalışacak, hem de sağlık harcamalarındaki maliyetler düşürülecek. Öte yandan bu uygulama için 4 pilot il belirlendi. İlk olarak Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul'un Silivri ilçesinde test edilecek.Başarılı olursa bütün Türkiye'de hayata geçirilecek.

“KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİNİN ETKİNLİĞİ ARTIRILMALI”

Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerindeki yoğunluğun azaltılmasına yönelik olarak geçtiğimiz günlerde aile hekimliği sevk zinciri uygulamasına dair pilot bir uygulama başlatacaklarını duyurdu.

Sağlık-Der Konya İl Başkan Yardımcısı Dr Muhammet Sait Yalçın gazetemize sevk zinciri ve aile hekimliği uygulamaları hakkındaki görüşlerini ifade etti. Başkan Yardımcısı Doktor Yalçın, Sağlık-Der olarak devlet hastanelerindeki yoğunluğun azaltılması aynı zamanda hasta memnuniyetinin artırılmasına yönelik olarak yaptıkları saha çalışmaları ve gözlemler ile sorunun çözümüne yönelik olarak bir takım tespit ve önerilerinin olduğunu bildirdi. Doktor Yalçın “Sağlık hizmetleri içerisinde koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliği artırılmalıdır; yaklaşık olarak toplam hizmet verilen hastaların1. basamak sağlık hizmetleri yüzde40’ını, 2. ve 3. basamak sağlık hizmetleri ise yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Hastanelerindeki yoğunluğun azaltılması, kaliteli bir hizmet sunulması açısından ise bu durumun en az 1. basamak sağlık birimleri yüzde 60’ını 2. ve 3. basamak sağlık birimleri ise yüzde 40’ını karşılamalıdır” diye konuştu.

“HASTANIN GİDECEĞİ KLİNİĞİ AİLE HEKİMİ BELİRLEMELİ”

Sevk durumunda hastanın gideceği kliniğin aile hekimi tarafından tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Dr Muhammet Sait Yalçın, “Bu durum yanlış branş seçimi ve gereksiz muayene, tahlil ve görüntüleme sayısını azaltacaktır. Mevcut durumda sağlık personelinin iş yükü gereksiz yereve dengesiz bir şekilde artıyor. İş yoğunluğu nedeniyle motivasyon eksikliği yaşayan sağlık personeli hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kalabiliyor. Aynı zamanda kaliteli sağlık hizmeti sunmak güçleşiyor ve tedavi hizmetlerinde gereğinden fazla maliyet oluşuyor. Sağlık Bakanlığı tarafından pilot olarak uygulanacak olan sevk zincirinin; zorlayıcı olmaması ve motive edici olmasını önemsiyoruz. Zorlayıcı uygulamalar sevk zincirini olumsuz yönde etkilemekte iş yükünü ve maliyetleri artırmaktadır.  Uygulamanın etkinliği üzerinde takılı kalmak yerine etkililiğini sorgulamak daha anlamlı olacaktır. Katılım payı ödeyerek doğrudan hastaneye gitmek veya aile hekiminden muayene olduktan sonra sevk olmak arasındaki tercihin hastaya bırakılması doğru bir metot olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu tercih konusunun aile hekimini sevke zorlama gibi bir sorunu da beraberinde getirebileceği de göz ardı edilmemeli, toplumumuzun konu hakkındaki sağlık okuryazarlığı artırılmalıdır” dedi.

“PERSONELİN PERFORMANS KAYGISI GİDERİLMELİ”

Başkan Yardımcısı Yalçın, “Uygulamayı desteklemek amacıyla yeni durumun ortaya çıkaracağı sağlık personeline yönelik olarak negatif performans kaygıları giderilmelidir.  Aile hekimi sayısı artırılmalı aile hekimi başına düşen hasta sayısı düşürülmelidir. Sağlık-Der Konya İl Başkanlığı olarak hastanelerdeki yoğunluğun azaltılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı’nın Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul’un Silivri ilçesinde pilot olarak uygulamaya başlayacağı aile hekimliği sevk zinciri uygulamasını destekliyoruz” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

( Anadolu'da Bugün: Gazetesi Gamze Erdoğan Özel Haberi 19.06.2018)

http://www.anadoludabugun.com.tr/hastanelerde-yogunluk-azalacak-ozel-haber-58960

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet